Pierwotną lokalizacją CW Baltoro był budynek przepompowani MPEC na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej. Jednak w wyniku planów sprzedaży budynku, przyparty do muru zarząd RKW zdecydował się na poszukiwania nowej lokalizacji.

Pierwszy pomysł przeniesienia ścianek na teren PKP pojawił się już w 2017 roku. Po kilku rozmowach z PKP Nieruchomości i rozeznaniu tematu w delegaturze konserwatora zabytków rozpoczęto planowanie zagospodarowania obiektu oraz przede wszystkim opracowano plan remontu, ponieważ budynek był w bardzo złym stanie: dach przeciekał, w oknach brakowało szyb lub zostały zablokowane płytami OSB, w powietrzu czuć było wilgoć i stęchliznę, zaś ze ścian odpadał tynk.

Hala główna - ściana północna
Budynek przed rozpoczęciem prac remontowych

Remont budynku, znajdującego się w złym stanie, wydawał się mniej bolesnym wyzwaniem niż zamknięcie klubowej ściany, więc po zakończeniu pertraktacji sfinalizowanych podpisaniem umowy najmu, pod koniec lata 2019 roku, rozpoczęły się prace przygotowujące budynek pod nową lokalizację klubu. Na początek usunięto dobudówki i zabrano się za czyszczenie całego budynku. Brygady zmieniały się na posterunku, porządkując cały strych, na którym kurz i sadza gromadziły się chyba od wybudowania tej części w trakcie II wojny światowej (pewnie do dziś niejeden z „górników” czyszczących poddasze czasem pokasłuje na myśl o tych upojnych i dusznych godzinach). Po poddaszu przyszła kolej na stropy, ściany i podłogi, a następnie okna i drzwi. Wszystko trzeba było wyczyścić, odpadającą farbę i tynk zedrzeć i skuć.

Po czyszczeniu i sprzątaniu przyszła kolej na równanie i malowanie ścian, wylewki oraz renowację drewnianej podbitki na stropie. Wybite i popękane szyby w oknach musiały być wymienione, a drewniane elementy wyczyszczone i na nowo pomalowane.

W grudniu 2019 roku można było wreszcie rozpocząć budowę paneli wspinaczkowych. Zgodnie z przygotowanym projektem część ścianek wybudowano od zera, resztę zaś przeniesiono ze starej lokalizacji, wkomponowując w dostępną przestrzeń.

Po montażu paneli przyszła kolej na ich malowanie oraz wykonanie materacy pod ściankami.

Do użytku obiekt został oddany podczas luzowania obostrzeń po pierwszej fali pandemii COVID-19, początkiem czerwca 2020.

Chwyty nakręcone, bouldery ułożone można się wspinać!